وبلاگ

کاربرد ها و فواید زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل

مقدمه

در قدیم هم زهر زنبور عسل برای درمان بیماری های بسیاری مصرف می شده است. ادعای طرفداران این نوع درمان این است که زهر زنبور عسل خواص بسیاری دارد و و ما میتوانیم از آن برای درمان بیماری های بیماری های مزمن و کاهش التهاب و مشکلات دیگر استفاده کنیم.ولی با این وجود هیچ نوع مدرک اثبات شده ای در این زمینه موجود نیست و پژوهش ها یا انجام نشده اند یا نتیجه آنها متناقض است. در این مقاله به کاربردها، فواید و عوارض جانبی استفاده از زهر زنبور عسل می پردازیم.
 
زهر زنبور عسل

زهر زنبور عسل چیست؟

زهر زنبور عسل یک مایع اسیدی بی رنگ است. وقتی زنبورها احساس تهدید می کنند ، زهر خود را به بدن شخصی که فکر می کنند تهدید آمیز است ، گاز می زنند و تزریق می کنند.

زهر زنبور عسل دارای ترکیبات التهابی و البته ضد التهابی است. زهر زنبور عسل حاوی برخی آنزیم ها ، قندها ، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است.

ملاتین ، مرکب از 26 اسید آمینه ، حدود 50 درصد از وزن زهر زنبور عسل خشک را تشکیل می دهد و تحقیقات نشان داده است که دارای خواص ضد ویروسی ، ضد باکتری و ضد سرطان است.

به نظر می رسد که درد ناشی از نیش زنبور نیز به دلیل وجود این ترکیب است.

سم زنبور عسل همچنین حاوی پپتیدهای آپامین و آدولاپین است. اگرچه این دو ترکیب به عنوان سموم عمل می کنند ، اما به نظر می رسد دارای خواص ضد التهابی و ضد درد هستند.

برای مشاهده قیمت بروز زعفران عمده، می توانید به صفحه قیمت عمده زعفران مراجعه کنید؛ این صفحه تقریبا هر روز بروزرسانی می شود. همچنین ما بسته های کادویی زعفران در طرح های مختلفی عرضه میکنیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه خرید زعفران آنلاین مراجعه کنید.

 

زهر زبور عسل

علاوه بر این ، زهر زنبور عسل حاوی فسفولیپاز A2 است ، فسفولیپاز A2 آنزیمی و حساسیت زا است که باعث التهاب و آسیب سلول می شود. با این حال ، طبق   است، این آنزیم ممکن است دارای اثرات ضد التهابی و محافظ ایمنی باشد.

همانطور که مشاهده می کنید ، ترکیبات موجود در زهر زنبور  عسل می تواند برای بدن مفید و مضر باشد.

آنچه مسلم است این است که تحقیقات نشان داده اند که زهر زنبور عسل دارای خواص مفیدی است ، اگرچه در این مطالعه مشخص نشده است که کدام یک از ترکیبات موجود در زهر زنبور عسل این اثرات را دارد.

 

چگونه از زهر زنبور عسل استفاده می شود؟

آپیتراپی یک درمان مکمل است که از محصولات مرتبط با زنبور عسل – از جمله زهر آنها – برای درمان و پیشگیری از بیماری، استفاده می کند.

اگرچه زهر زنبور عسل اخیراً بسیار رایج شده است ، اما درمان زهر زنبور عسل در هزاره سالها در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است.

زهر زنبور عسل به روشهای مختلفی استفاده می شود و به اشکال مختلف موجود است. به عنوان مثال ، به محصولاتی مانند عصاره ها ، مکمل ها ، مرطوب کننده ها و سرم ها اضافه می شود.

همچنین تزریق زهر زنبور عسل توسط متخصصین بهداشت انجام می شود.

از طرف دیگر در بعضی از درمانها از زنبورهای زنده استفاده می شود ، به گونه ای که زنبور زنده روی پوست قرار می گیرد تا در بدن بیمار نفوذ کند و از این طریق زهر آن وارد بدن شود.

زهر زنبور عسل

مزایای احتمالی زهر زنبور عسل

هرچند که تمام فواید زنبورها از نظر علمی مورد حمایت قرار نگرفته است ، اما برخی مطالعات نشان داده اند که زهر زنبور عسل دارای خواص درمانی قدرتمندی است.

خواص ضد التهابی

یکی از مستندترین فواید سم زنبور عسل اثرات ضد التهابی قدرتمند آن است. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از ترکیبات موجود در زهر زنبور عسل ، به ویژه ملاتونین آن ، التهاب را کاهش می دهد.

اگرچه ملیتین در دوزهای زیاد می تواند باعث خارش ، درد و التهاب شود اما در مقادیر کمی از آن می توان خاصیت و اثرات ضد التهابی داشت.

مطالعات نشان داده اند که ملیتین مسیرهای التهابی را سرکوب می کند و نشانگرهای التهابی مانند فاکتور نکروز تومور-آلفا (TNF-α) و اینترلوکین-1 بتا را کاهش می دهد.

ممکن است علائم مرتبط با آرتروز را کاهش دهد

مطالعات نشان داده است که اثرات ضد التهابی زهر زنبور عسل به ویژه برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید مفید است.

به سلامتی پوست کمک کنید

چندین شرکت مراقبت از پوست اضافه کردن سم زنبور عسل به محصولاتی مانند سرم و مرطوب کننده ها را آغاز کرده اند. این ممکن است سلامت پوست را از چند طریق ارتقاء دهد ، از جمله با کاهش التهاب ، اثرات ضد باکتری و کاهش چین و چروک.

سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید

مطالعات نشان داده است که زهر زنبور عسل می تواند اثرات مثبتی بر سلولهای ایمنی بدن داشته باشد و واکنشهای التهابی و آلرژیک آنها را کاهش دهد.

تحقیقات نشان داده است که درمان با نیش زنبور می تواند به کاهش علائم مرتبط با بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس ، آنسفالومیلیت و آرتریت روماتوئید کمک کند.

همچنین ، برخی از آزمایشات حیوانات نشان داده اند که درمان با زهر زنبور عسل می تواند به درمان آسم کمک کند. با این حال ، ما باید تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر سم زنبور عسل بر بیماریهای آلرژیک انسان انجام دهیم.

علاوه بر این ، زهر زنبور عسل می تواند در معالجه افرادی که به نیش زنبور حساسیت زیادی دارند ، بسیار مؤثر باشد. تحقیقات نشان داده است که این روش درمانی کاملاً بی خطر و مؤثر است و می تواند خطر بروز واکنش های آلرژیک شدید به نیش زنبور را کاهش دهد. در حقیقت ، این روش درمانی به عنوان اولین خط درمانی برای افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند توصیه می شود.

زهر زنبور عسل

اقدامات احتیاطی و مشکلات احتمالی

در حالی که نیش زنبور می تواند فواید بسیاری داشته باشد ، اما تحقیقات علمی کمی درباره این فواید صورت گرفته است. در واقع ، بیشتر آزمایشات در این زمینه بر روی حیوانات یا در محیط های آزمایشگاهی انجام شده است.

از طرف دیگر ، برخی از درمان های مرتبط با زهر زنبور عسل می توانند عوارض جانبی مانند درد ، تورم و قرمزی پوست داشته باشند.

علاوه بر این ، درمان با زهر زنبور عسل می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد و حتی می تواند منجر به آنافیلاکسی در افرادی شود که به شدت به نیش زنبور حساسیت ندارند. آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک بسیار شدید است که حتی می تواند منجر به مرگ شود.

سایر عوارض جانبی ذکر شده برای این درمان عبارتند از: بیش فعالی ، خستگی شدید ، از دست دادن اشتها ، درد شدید ، افزایش خطر خونریزی و استفراغ.

جالب اینجاست که با بررسی 145 مطالعه ، مشخص شد که حدود 19٪ از افراد بعد از درمان با زهر زنبور عسل عارضه جانبی خفیف یا شدیدی را تجربه کرده اند.

در افراد مستعد ، استفاده از محصولات پوستی حاوی سم زنبور عسل مانند سرم و مرطوب کننده ها نیز می تواند عوارض جانبی مانند خارش ، کهیر و قرمزی ایجاد کند.

تحقیقات تاکنون نشان داده است که عوارض جانبی مرتبط با درمان سم زنبور عسل نسبتاً متداول است ، اگرچه در بسیاری موارد ممکن است خفیف باشد. به همین دلیل لازم است در مصرف فرآورده های حاوی زهر زنبور عسل دقت کنید.

همچنین توجه داشته باشید که درمان با زهر زنبور عسل باید تحت نظر متخصص انجام شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *