وبلاگ

ترکیبات زعفران

پخش عمده زعفران در تهران

گیاهان دارویی متعددی همچون زردچوبه، پاپایا، زنجبیل، سیاه دانه و …  هستند. این گیاهان دارویی ثر درمانی زیادی دارند  که می­توانند در بهبود اختلالات و بیماری های بدن مؤثر باشد. زعفران و ترکیبات آن تاثیر پذیری مهمی در مهار انواع بیماری ها دارد.

کلاله خشک شده گیاه کروکوس ساتیووس (Crocus Sativus) که به آن نیز “زعفران” می­گویند بیشتر در کشورهای آسیایی و اروپایی پیدا می شود. ایران با بیشترین محدوده کشت زعفران در جهان شناخته شده و رتبه اول را در تولید زعفران دارد به طوری که تقریبا 80 درصد این محصول گرانبها در ایران کشت می شود. بعد از ایران، کشورهای مدیترانه ای در رتبه دوم تولید زعفران هستند. در زمان قدیم زعفران در طب سنتی و در درمان اختلالات متفاوت مورد استفاده بودبلکه در صنایع متفاوتی کارایی داشت و به عنوان رنگ دهنده طبیعی، چاشنی و طعم دهنده، عطر، نگهدارنده و غیره مورد استفاده بوده است. زعفران به عنوان گران ترین ادویه در دنیا شناخته شده و در ایران به” طلای قرمز ” معروف است.

امروزه از زعفران در صنایع های متفاوتی استفاده می کنند و کاربردهای فراوانی در صنایع داروسازی، صنایع غذا و نوشیدنی، مواد شیمیایی، مکمل های خوراکی و … دارد؛ چرا که زعفران دارای ترکیبات و عناصر متنوعی می باشد. از آنجایی که زعفران منبع جدیدی برای درمان شناخته شده است، می تواند در صنایع داروسازی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

ترکیبات اصلی زعفران:

امروزه تحقیقات بسیاری بر روی کاربردهای درمانی و دارویی زعفران صورت گرفته است. تجزیه و تحلیل کلاله‌های قرمز رنگ زعفران در آزمایشگاه­ها نشان می دهد که زعفران دارای عناصر و ویتامین های فراوانی می باشد. ترکیبات زعفران کروسین، پیکروکروسین و سافرانال می باشند که به ترتیب در ایجاد رنگ، طعم تلخ و عطر زعفران نقش دارند. این ترکیبات دارای ویژگی های مفید و کاربردی می باشند و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. کروسین مهم ترین ماده کلاله است که قابلیت حل شدن در آب را به طور کامل دارد و این ویژگی باعث شده که کروسین در فرمولاسیون داروهای مختلف، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و… مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی، کلاله زعفران از 150 ترکیب تشکیل می شود از جمله: کارتنوئیدهای رنگ دهنده مانند کروسین و کروستین. کروسین می تواند به عنوان رنگ افزودنی قابل استفاده باشد. وزن کروسین 6-16 درصد کلاله های خشک شده زعفران می باشد. ترکیبات مهم دیگری در زعفران به نام پیکروکروسین  و سافرانال وجود دارند که عامل طعم تلخ و رایحه زعفران است. همچنین ترکیبات دیگری هم نیز در زعفران وچود دارد که به عنوان ترکیبات رنگی شناخته می شود از جمله: آلفا-کاروتن، بتاکاروتن، لیکوپن، کاروتنوئید و گلیکوزیدیک، گلیکوزید، دی گلیکوزید، ژنتیوگلیکوزید، زیگزانتین، بتاکروستین، گاماکروستین.

از ترکیبات زعفران، سافرانال (محلول در چربی) و کروستین در تلخی زعفران تاثیر دارند اما عامل اصلی ایجاد طعم تلخ زعفران وجود ماده ای به نام پیکروکروسین می باشد.

ترکیبات شیمیایی دیگری همانند پروتئین، رزین، آمینواسید، لیکوپن، نشاسته و غیره در کلاله زعفران وجود دارد.

آب یکی از ساختارهای اصلی در زعفران می باشد که حدود 14 تا 16 درصد کلاله را تشکیل می دهد. از دیگر ترکیبات موچود در کلاله شامل مواد نیتروژن دار (11-13%)، عصاره های محلول (41-44%)، فیبرها (12-15%)، قندها (4-5%)، فیبرها (6/0 تا 9/0 %)، روغن های فرار (4-6%) است. دو ویتامین مهم که در کلاله زعفران است شامل ریبوفلاوین و تیامین و مقدار کمی بتاکارون می باشد. کاروتنوییدهای دیگری نیز در زعفران موجود می باشند که عبارتند از: زاگزانتین، مانژیکروسین، زانتون کاروتنوئید، گلیکوزیدیک.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *