وبلاگ

همه چیز درباره زعفران

همه چیز درباره زعفران

ویژگی های زعفران:

1.پیاز زعفران شکل تو پر و کروی دارد.

2.هر یک از پیاز ها 9تا 6 برگ باریک مانند برگ علفهای چمنی را تولید می نماید.

3.گل زعفران زودتر ازبقیه جاها و در اوایل فصل پاییز ظاهر می شود.

4.پوشش گل زعفران از سه کاسبرگ و سه گلبرگ همرنگ بنفش تشکیل می شود به صورتی که بسیار دشوار است کاسبرگ را از گلبرگ تشخیص دهید.

5.ریشه های زعفران از نوع افشان می باشد که از قاعده پیاز و از روی دایره محیطی آن رشد می کند.

6.زعفران در فصل تابستان هیچ رشدی ندارد و رشد خود را از اواخر فصل تابستان آغاز می کند.

7.از اسم هایی که بیشتر برای زعفران استفاده می کنند زعفران سرگل می باشد.

8. زعفران در هنرهایی مانند خوشنویسی،نقاشی و همچنین در فرش های ابریشم با رنگ های طبیعی استفاده می شود و یک شهرت جهانی دارد.

9.زعفران طبق درجه A,B,C تقسیم بندی می شود و طبق کیفیت زعفران است.

10.زعفران دارای جوهر ارزشمند و بادوام است.

برای مشاهده قیمت بروز زعفران عمده، می توانید به صفحه قیمت عمده زعفران مراجعه کنید؛ این صفحه تقریبا هر روز بروزرسانی می شود. همچنین ما بسته های کادویی زعفران در طرح های مختلفی عرضه میکنیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه خرید زعفران آنلاین مراجعه کنید.

کشت زعفران

ایرانی ها از زمان های قدیم علاقه زیادی به زعفران داشتند و در جشن ها و مهمانی های خود به افراد بزرگ زعفران هدیه می دادند. در دوران هخامنشیان برای معطر کردن غذا و تزئیین کردن نان از زعفران استفاده می کردند. داریوش بدن خود را با روغن آفتاب گردان و زعفران معطر می کرده است. در دوران پارت ها ایرانیان زعفران خود را صادر می کرده اند. ایرانی ها زعفران خود را به قوم هایی همانند رومی ها، چینی ها، عرب ها و یونانی ها  صادر می کردند. مردم مصر خیلی به زعفران توجه می کردند و در کتاب های قدیمی هندی ها به آن اشاره شده است.

در دوران ساسانیان کاشت زعفران در شهر قم رایج بوده است. در زمان های قدیم زعفران را بیشتر در مناطق مرکزی می کاشته اند. بعد از کشور ایران در کشور های شام و سپس در اسپانیای اسلامی و شمال آفریقا زعفران کاشته می شده.

کاربرد زعفران

1.برای ساخت کاغذ های با ارزش و گران در دوران ساسانیان از زعفران استفاده می کردند.

2.برای رنگ کردن پارچه ها از زعفران استفاده می کردند.

3.برای نوشتن نامه بزرگان از زعفران استفاده می کردند.

4.برای خوشنویسی و نقاشی زعفران کارایی بسیاری داشته است.

انواع زعفران

زعفران را به انواع متفاوتی از جمله نگین،سرگل،پوشال،دخترپیچ و … تقسیم می کنند. بیشتر مردم در اکثر مواقع به دلیل اینکه اطلاعاتی در خصوص زعفران ندارند در هنگام خرید با مشکل مواجه می شوند. قیمت های زعفران بستگی به نوع آنها دارد و متفاوت می باشد.

به هر میزان زعفران خالص باشد قدرت رنگدهی بالایی دارد و طعم بهتری هم نیز دارد. کیفیت زعفران به طریقه کاشت آن و منطقه ای که کاشته می شود وابسته است. بهترین و با کیفیت ترین زعفران دنیا امروزه در گناباد، قائنات و تربت حیدریه کاشت می شود. در تربت حیدریه بیشترین زعفران ایران کاشته می شود ولی در بازار زعفران سرگل قائنات را مشاهده می کنید. زعفران تربت حیدریه به دلیل دارا بودن رنگ و بوی عالی مناسب صادرات می باشد.

1.

۱- زعفران نگین

از بهترین نوع زعفران که در ایران موجود می باشد زعفران نگین است. زعفران انواع متفاوتی دارد همانند نگین،شبه نگین و سوپرنگین می باشد. قدرت رنگ دهی زعفران نگین بسیار بالا می باشد. عالی ترین و گران قیمت ترین نوع زعفران، زعفران نگین می باشد و برای صادرات به ویژه کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه تمییز کردن و فرآوری اش دشوار می باشد کمتر تولید می شود و همین امر موجب شده تا گران قیمت ترین نوع زعفران باشد.

خصوصیات زعفران نگین شامل سه شاخه کلاله از هم جدا می باشد و تیکه های چسبیده بهم ندارد.

۲- زعفران سرگل

شناخته شده ترین زعفران در حال حاضر زعفران سرگل می باشد. انواع زعفران سرگل شامل زعفران ممتاز، زعفران ممتاز قائنات،زعفران سرریشه و زعفران سرقلم از می باشد. بهترین نوع زعفران برای دم کردن می باشد. در ادامه به خصوصیات زعفران سرگل می پردازیم:

  • کلاله ها کاملا از هم جدا می باشند.
  • رنگ آن کاملا قرمز می باشد.
  • رشته های کلاله ضخیم است.
  • به هم چسبیده نمی باشد.
  • در موارد  صنعتی ، خانگی،درمانی  و بخصوص آشپزی کارایی دارد.

۳- زعفران پوشال

زعفران پوشال دارای یک انتهای کلاه سفید می باشد. دارای فر خوردگی می باشد و بدون تکه های در هم چسبیده است. زعفران پوشال دارای رنگ خوبی می باشد.

۴- زعفران دخترپیچ

پایه ای ترین نوع زعفران می باشد و از قرار گرفتن در کنار یکدیگر رشته کامل زعفران شامل خامه و کلاله تشکیل می شود. نسبت به کیفیت بخش کلاله از خامه کوتاهتر یا بلندتر می باشد. زعفران دختر پیچ دارای بهترین نوع خاصیت می باشد. زعفران دختر پیچ دارای بو و عطر عالی می باشد.

۵- زعفران سفید

زعفران سفید به قسمتی می گویند که زمانی که  کلاله زعفران را از خامه جدا کنیم قسمت سفیدی زعفران یا همان خامه باقی می ماند. ولی چون سودجویان این قسمت را رنگ می کنند و به جای زعفران نگین می فروشند بهتر است تا شما خریداران عزیز زعفران پوشال را تهیه نمایید.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *