وبلاگ

چگونه زعفران خانگی بکاریم؟

طریقه کاشت زعفران در خانه و گلدان

پیاز زعفران در برابر سرما نیز مقاومت دارد و مناطقی که آب و هوای معتدل دارند می شود که پیاز آن را کاشت. گیاه زعفران تا 5 الی 6 سال نیازی به جابه جا شدن ندارد. پیاز زعفران گل هایش در اوایل ماه آبان  قبل از محصول دهی و اوایل ماه آذر پایان محصول دهی می روید.

این محصول زیبا مقوی و نشاط آور می باشد.  خاک رس و ماسه از هر دو به مقدار مساوی و کود حیوانی یا کود شیمیایی همراه با آبیاری بلند مدت احتیاج دارد. زمان کاشت گیاه زعفران اوایل ماه خرداد تا اواسط  ماه مهر می باشد و اواخر تیر و اوایل مرداد، از کاشت باید خودداری کرد و مناسب ترین زمان کاشت خردادماه است. در مناطق نیمه گرمسیر می توان اقدام به کاشت زعفران کرد.

کاشت زعفران

 

 

روش کاشت گیاه زعفران

این مقدار را در تعدادی گلدان سفالی بزرگ و داخل هر کدام از گلدان ها ۵ قسمت و در داخل هر قسمت یک پیاز در چاله هایی به عمق پانزده سانتی متر نیز بکارید. بعد از کاشت تا 10 روز آبیاری آن کافی میباشد تا بهار آب باران و برف برای آن کافی است. در اوایل بهار رو به زردی می رود و خواب آن شروع می شود. زمان رشد گیاه زعفران پاییز، زمستان و اوایل بهار است.

در مناطقی که نیمه گرمسیر است می توانید در شهرها یا روستاها در باغچه یا گلدان های سفالی در اطراف حیاط یا گلدان های سفالی در سطح پشت بام، تراس یا بالکن رو باز به روش های گفته شده نسبت به کاشت زعفران  نیز اقدام نماید. این تجربه می تواند از نظر کار آفرینی مفید باشد و در آمد زا باشد و مورد مصرف خانواده نیز قرار بگیرد.

طریقه علمی کاشت گیاه زعفران

گلدانی را انتخاب نمایید که منفذی برای خروج آب های اضافی را داشته باشد. کف گلدان را با سنگ ریزه پر نمایید و بقیه حجم گلدان را خاک سبک اضافه نمایید. تعدادی پیاز زعفران را در کنار یکدیگر بکارید و گلدان را به محل کم نور و خنک انتقال دهید.

وقتی جوانه ها رشد کردند، گلدان را به محل دیگری از خانه که نور کافی داشته و گرم است، انتقال دهید.

پس از آن گیاهانی که کاشتید شروع به رشد کردن می کنند  هرچقدر نور و گرما بیشتر باشد، سرعت رشد جوانه ها بیشتر  می شود.

آبیاری گیاه زعفران

زعفران احتیاجی به آب زیاد ندارد. در فاصله ۲ آبیاری خاک را خشک نگه دارید. بعد از پایان عمر برگ هایش، آبیاری را قطع نمایید.

خاک مناسب برای زعفران

خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه را باهم مخلوط کرده، در این ترکیب بهتر می باشد  از ماسه بیشتری استفاده نمایید.

کود مناسب برای زعفران

موقعی که عمر گل های زعفران به پایان رسید، هر هفته با کود های تقویتی زعفران آن را نیز تقویت نمایید زمانی که برگ هایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.

مراقبت ها لازم برای گیاه زعفران

نور و گرما 

1. نور: زعفران آفتاب دوست می باشد و دوستدار نور کامل است.

2. گرما: زعفران دوستدار گرمای متوسط می باشد گرما به باز شدن شکوفه هایش نیز کمک می نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *